У Вінниці проводять розкопки на столітньому кладовищі

By , in Місто on . Tagged width:

Розкопки здійснюють дослідники меморіально-пошукового центру «Доля» зі Львова, повідомляє газета Верховної Ради “Голос України”.

Як розповів директор КП «Центр історії Вінниці» Олександр Федоришен, у 2012 році в Державному архіві області знайшли лист командувача корпусу Дієвої армії УНР Федора Колодія до міської управи, датований січнем 1919 року. Він просив виділити землю для поховань вояків. Їх масово косив тиф.

Читайте також: Порошенко у Вінниці вибудовує нову “опозицію” із старих обличч та ЗМІ

У документі значиться місце, надане під кладовище. Нині це невелика частина території однієї з військових частин, а також значно більша — сусіднього 45-го інструментального заводу Міноборони.

«Наші дослідження засвідчують, що цей військовий цвинтар є найбільшим місцем поховань восени і взимку 1919—1920 років, — розповідає Олександр Федоришен. — Епідемія так пройшлася по війську, що фактично зробила його недієздатним. На тиф захворіли майже 9 тисяч військових, з яких 90 відсотків померли».

Місце для цвинтаря обрали поруч із тодішнім військовим шпиталем, на початок 1920-го він налічував тисячу ліжок і був найбільшим у Вінниці.

«Уже за перші три дні роботи ми віднайшли понад 20 поховань, — каже керівник центру «Доля» Святослав Шеремета. — Серед них є і одиночні, і масові, тобто ті, які називають братськими могилами».

Дослідники припускають, що в домовинах ховали офіцерів і старшин, а в братських могилах — рядових стрільців. Як пояснив Шеремета, згідно з архівними документами, основна територія цвинтаря розташована за парканом 45-го заводу.

Наступний етап розкопок мають провести саме там. Співрозмовник не впевнений, що це вдасться зробити цьогоріч. Завод підпорядкований Міноборони. Доведеться готувати документи на узгодження робіт. З власної практики знає, що на це витрачається багато часу.

Нинішню експедицію львів’янин назвав унікальною. Хоча б тому, що досліджують найбільше військове кладовище Української Галицької Армії. За архівною інформацією, на Львівському кладовищі менше захоронень вояків цієї армії, ніж у Вінниці. Там поховані 728 воїнів УГА.

Проведенню пошукових робіт сприяло Командування Повітряних сил. Про це повідомив керівник прес-центру ПС підполковник Юрій Ігнат.

На місці цвинтаря планується відкриття меморіального простору на честь загиблих і померлих.

Це дослідження також важливе тим, що нарешті може бути поставлена крапка в дискусії про будівництво на кістках. Ідеться про спорудження трьох багатоквартирних будинків по вулиці Стрілецькій, 23.

«Будинки споруджують за 160 метрів від цвинтаря, — розповідає Юрій Ігнат. — Тобто ніхто на кістках не будує, як це намагався дехто подати, звинувачуючи військових».

Рекомендуємо також почитати
×

Поринь у Хвилю. Тисни ЛАЙК!