«COVIDний» рік: перемоги та невдачі мерії Вінниці у боротьбі з пандемією

By , in Місто область Спецпроект on . Tagged width:

Для багатьох людей 2020 рік став символом проблем та синонімом чогось поганого. Це не дивно, адже пандемія коронавірусу нанесла нищівний удар по кожній країні світу, зачепивши особистий простір абсолютної більшості жителів планети Земля.

За версією британського словника Collins «локдаун» визнано словом року 2020.

Сотні мільйонів людей сиділи по домівках, а соцмережі переповнювалися різними відео з порожніми вулицями та площами, які раніше просто розривалися від кількості людей (варто лише поглянути на апокаліптичні кадри з порожньої Площі Святого Петра у Римі або ж Таймс-сквер у Нью-Йорці).

Вінницю пандемія також не оминула, і «двотижневий карантин» триває вже цілий рік. У цій статті ми підбили підсумки «COVIDного» року та проаналізували перемоги та невдачі вінницької влади у боротьбі з пандемією.

Початок пандемії

Весна-2020 стала своєрідним періодом адаптації до життя у новій реальності, коли щодня необхідно використовувати засоби індивідуального захисту, проводити дезінфекцію рук та особистих речей тощо.

Через деяких «дуже спритних, але не дуже кмітливих» представників центральної влади Україна зустріла початок пандемії без будь-яких запасів захисних масок та дезінфікуючих засобів – МОЗ просто продав весь резерв за копійки європейським державам.

Через такі необдумані кроки ціни на маски та респіратори просто «взлетіли». Медичні маски вмить подорожчали з 1 грн до 20-30 грн за штуку, а респіратори зі ступенем захисту FFP-3 продавалися за шалені 150-200 грн за штуку.

В таких умовах нестача засобів індивідуального захисту відчувалася критично навіть у лікарнях. У Вінницькій області для боротьби з катастрофічною ситуацією був створений Спецфонд «СтопВірус», засновниками якого стали колишній прем’єр-міністр Володимир Гройсман, тодішній голова Вінницької ОДА Владислав Скальський та міський голова Вінниці Сергій Моргунов.

Тієї весни звіти про доставлення чергової партії респіраторів, антисептиків та апаратів ШВЛ були буденністю для Вінниці та Вінницької області – завдяки діяльності спецфонду «СтопВірус» вдалося забезпечити лікарні всім необхідним у найкоротші терміни.

Крім того, міський голова Вінниці Сергій Моргунов зміг налагодити виробництво захисних медичних костюмів на швейних фабриках міста. В результаті лікарні Вінниччини були забезпечені захисними костюмами вже з перших місяців пандемії.

Збільшення кількості ПЛР-тестів, постійне створення нових ліжко-місць та під’єднання їх до «кисню» – все це призвело до того, що у грудні 2020-го головний санітарний лікар України Віктор Ляшко навіть заявив, що ситуація на Вінниччині є кращою, ніж у країнах Європи.

Сьогодення

Якщо бути відвертими, то інколи здавалося, що вінницька влада докладає навіть занадто багато зусиль у боротьбі з COVID-19. Сьогодні у Вінниці 95% «ковідних» ліжок приєднані до систем подачі кисню, лікарі отримують великі доплати з міського бюджету – 15 тисяч гривень на місяць, а програма «Вінничани важливі» діє на території всіх населених пунктів Вінницької ОТГ (в рамках програми малозабезпечені громадяни отримують доплати з міського бюджету).

Але сьогодні є зрозумілим, що не дарма в усіх лікарнях Вінниці сформовано «стратегічний запас» засобів індивідуального захисту та взагалі всього необхідного для лікування людей. Не дарма – тому що протягом останніх тижнів у Вінниці та Вінницькій області стрімко зростає темп поширення коронавірусу.

Раніше для Вінниччини виявлення протягом доби 3-4 сотень нових випадків COVID-19 було гучною негативною подією, а зараз щоденний приріст хворих наближається до показника в 1 тисячу. На щастя, місцева влада протягом всього року максимум зусиль витрачала саме на боротьбу з пандемією та підготовку до погіршення ситуації, тому ситуація залишається стабільною.

Єдиний негативний момент у цьому всьому – «гіперопіка» з боку місцевої влади могла надто «розслабити» вінничан. В результаті люди могли почати більше нехтувати правилами епідемічної безпеки, що і призвело до зростання кількості хворих.

Підсумки

Вінницька влада впоралася з підготовкою до пандемії та боротьбою за людські життя «на всі 100». Лікарні забезпечені всім необхідним, майже всі ліжка під’єднані до «кисню», а лікарі мають гарні доплати.

Проте, як ми вже згадали вище, «гіперопіка» могла спровокувати легковажне ставлення до пандемії з боку вінничан, що призвело до нехтування епідемічними нормами та зростання кількості хворих.

Тому, можливо, не варто було настільки сильно боротися з пандемією, як це робила «команда Моргунова»?

Рекомендуємо також почитати
×

Поринь у Хвилю. Тисни ЛАЙК!