Вчені відкрили ще один шлях зараження коронавірусом

Китайські вчені з’ясували, що новий коронавірус SARS-CoV-2 може проникати в клітини людини не тільки через рецептори білка ACE2, як вважалося раніше, а й іншим шляхом – через білковий виріст молекули CD147. Це важливий результат, який допоможе створити більш ефективну та безпечну вакцину. Результати дослідження опубліковані в бібліотеці препринтів bioRxiv.

Вважалося, що коронавірус SARS-CoV-2, що викликає захворювання COVID-19, проникає в клітини людини, використовуючи білок ACE2, тому основна стратегія в розробці вакцини проти нового коронавируса була спрямована на створення інгібіторів ACE2 або формування імунної відповіді на цей білок.

Але ACE2 грає важливу роль в організмі, коли вони присутні в клітинах легенів, серця, нирок і статевої системи, тому спроба впоратися з вірусом через цей білок може негативно відбитися на роботі даних органів.

Тепер же китайські біологи з Четвертого медичного військового університету в Сіані та Інституту біотехнологій в Пекіні виявили ще один шлях проникнення SARS-CoV-2 в клітини людини, що відкриває для вчених додаткові можливості в боротьбі з коронавірусів.

“Ми добре знаємо, що для проникнення в організм вірус використовує рецептор ACE2. Ми виділили ще один рецептор, молекули якого атакує вірус. Це розширює можливий арсенал засобів для придушення інфекції”, – пишуть автори в статті.

Дослідники помітили, що вірус SARS-COV-2 зв’язується з молекулами CD147 – рецепторами на поверхні клітин, які використовують для проникнення деякі інші вірусні інфекції та плазмодії малярії.

Білок CD147 (кластер диференціювання 147), також відомий як базігін (BSG) або індуктор позаклітинної матриці металлопротеінази (EMMPRIN), відноситься до суперсімейство імуноглобулінів, присутніх в крові людини.

Зв’язування коронавируса з CD147 відбувається через так звані спайковую білки – шиповидні вирости на поверхні вірусу. Раніше цей шлях був доведений для іншого коронавируса SARS-CoV – збудника гострого респіраторного синдрому SARS, відомого також як атипова пневмонія.

Вчені обробили культуру клітин в пробірці легких антитілами, що містяться в речовині меплазумаб, які блокують роботу CD147, і спробували заразити ці клітини коронавірусів SARS-CoV-2. Навіть невеликій концентрації антитіл виявилося досить, щоб повністю зупинити поширення вірусу в клітинах. Дослідження за допомогою іммуноелектронной мікроскопії підтвердили на молекулярному рівні злиття оболонки коронавируса і CD147.

Отримані результати говорять про те, що наявні препарати для боротьби з малярією і атиповою пневмонією, можливо, будуть ефективними і проти нового коронавируса.

Рекомендуємо також почитати
×

Поринь у Хвилю. Тисни ЛАЙК!